Návrh interiérový dizajn obývačky

určená pre oddych a zároveň i ako repre hostiteľa


Časy, keď bola obývačka výlučne reprezentatívna miestnosť pre návštevy, sú dávno preč. Po kuchyni je dnes najviac vyťaženou časťou v dome. O to viac, že často plní viacero funkcií. Štýlový, pohodlný, funkčný, a praktický... Taký by mal byť návrh interiéru obývačky, po akej túžime. V súčasnosti už ale nehovoríme len o obývacej miestnosti, v ktorej sa pozerá televízia a pije víno s priateľmi. Dnes v obývačke tiež stolujeme alebo pracujeme. Hlavným cieľom je v takomto prípade dosiahnuť vzájomné prepojenie a harmóniu jednotlivých zón tak, aby na seba nadväzovali a vzájomne sa nerušili.


Obývačka s pracovným kútikom
Návrh obývačky s pracovným kútikom.
V súčasnosti veľmi obľúbeným a trendovým prvkom v interiérovom dizajne obývačky sú veľké nábytkové zostavy s otvorenými policami na knihy, doplnky a fotografie. Farba, dizajn, veľkosť a materiálové vyhotovenie môžu byť, akékoľvek si len predstavíte. Podstatným faktom je, že pokiaľ si k takejto obrovskej knižnici necháte vyrobiť na mieru aj pracovný stôl, ktorý bude navyše pevnou súčasťou tohto dominantného prvku, pracovný kútik vôbec nebude pôsobiť rušivo, práve naopak bude jej súčasťou. 

Pst! Tu sa leňoší
Ak je miestnosť dostatočne veľká, sedaciu súpravu môžeme otočiť chrbtom do priestoru. Jasne tak vymedzíte priestor, ktorý striktne poukáže na to, kde je miesto na relax a sledovanie televízie. Televíznu skrinku navrhujeme umiestniť tak, aby medzi ňou a pohovkou neviedla žiadna dôležitá "trasa", ktorou by ostatní členovia domácnosti museli často prechádzať. To by vás počas obľúbeného programu iste rušilo. Ak nie je možné, aby ste sedačku umiestnili do priestoru, nájdeme jej najmenej frekventovaný roh miestnosti. 

Priestor na stolovanie v obývačke
Pokiaľ sedaciu súpravu postavíme do priestoru, ideálne miesto na jedálenský stôl bude práve v časti za jej zadnou stranou. Do menších obývačiek navrhujeme okrúhly jedálenský stôl, prípadne niektorú verziu rozkladacích jedálenských stolov. Ak miesta nie je nazvyš, opticky ho prekabátime stoličkami z transparentného plastu, ktoré sú moderné a priestor nezaťažia. Takisto svetlé odtiene dreva na nábytku či biely lakovaný stôl s ľahkou konštrukciou bude aj v malej obývačke pôsobiť decentne.