Dizajn návrh kuchyne

budete variť s radosťou


Často sa stretávame s tým, že ľudia túžia po veľkej kuchyni. Ale! Mať praktickú kuchyňu vôbec nie je otázkou jej veľkosti, ale zariadenia a vybavenia. Dokonca z hľadiska ergonómie menšia vzdialenosť medzi kuchynskými zónami - drezom, chladničkou a sporákom robí prípravu jedla jednoduchšou a tiež rýchlejšou.


Kuchynský trojuholník 
Praktická stránka kuchynskej linky stojí a padá na jej usporiadaní do tzv. kuchynského trojuholníka. Myšlienka pracovať v trojuholníku sa zrodila v hlave Henryho Forda. Ide o jednoduchú teóriu, pri ktorej sú tri dôležité pracovné centrá, umiestnené do vrcholov pomyselného trojuholníka. Táto teória v kuchyni vychádza z ideálnej vzdialenosti medzi drezom, chladničkou a sporákom. Čiže potraviny vyberiete z chladničky, umyjete, pripravíte, varíte a odkladáte.

Dôraz kladený na usporiadanie
Kuchynské skrinky je možné vybaviť vnútorným úložným systémom, ktorý sprehľadní uskladňovanie hrncov a potravín. Pracovnú dosku odporúčame, pokiaľ je to možné, zachovať v jednom kuse a nečleniť ju. Tým by ste stratili potrebné centimetre na manipuláciu pri príprave jedla. Ak je vaša kuchyňa úzka, prednosť dajte priamemu lineárnemu tvaru kuchynskej linky alebo súbežnému s tým, že na tej strane, ktorá nebude vybavená spotrebičmi, si pre úsporu miesta necháte vyrobiť skrinky s menšou hĺbkou. Medzi najobľúbenejšie tvary kuchýň patria tie v tvare písmena L a tam, kde to priestorové možnosti dovolia, tak kuchyňa v tvare písmena U.

Dizajn kuchyne v číslach
Ak ste sa rozhodli pre lineárnu kuchynskú linku, tak medzi protiľahlou stenou a hranou pracovnej dosky by malo zostať voľných aspoň 90 cm. V prípade kuchyne s tvarom písmena U bude ideálnych 120 cm medzi protiľahlými skrinkami. Samozrejme, úložných priestorov v kuchyni nikdy nie je dosť, preto kuchynské skrinky potiahneme až k stropu. Ak sa bojíte, že by kuchyňa pôsobila preplneným dojmom, niektoré z horných skriniek zvolíme presklené s integrovaným svetlom vo vnútri.

Návrh malej kuchyne
Do malej kuchyne nepatria veľké spotrebiče. Ak v domácnosti žijete sami, často si vystačíte so zmenšenou verziou varnej platne, čiže s dvomi zónami, a tiež menšou chladničkou. Čo sa drezu týka, na trhu sú dostupné modely s praktickou, napríklad, sklokeramickou doskou, ktorou drez v prípade potreby prekryjete a získate tým akúsi prídavnú pracovnú plochu.


Moderný dizajn kuchyne
Moderný dizajn kuchyne
Luxusný dizajn kuchyne
Luxusný dizajn kuchyne
Vidiecky dizajn kuchyne
Vidiecky dizajn kuchyne
Minimalistický dizajn kuchyne
Minimalistický dizajn kuchyne
Exkluzívny dizajn kuchyne
Exkluzívny dizajn kuchyne